...

Wypalenie zawodowe, jak z nim walczyć

Wypalenie zawodowe

Słowo „wypalenie” (z angielskiego job burnout) to określenie kojarzące się z brakiem energii, wyczerpaniem się sił, popiołem pozostającym po płomiennym zaangażowaniu w pracę. Duży ładunek emocjonalny zawarty w nim powoduje, że chętnie sięgają po nie wszyscy ci, którzy pragną opisać swoje odczucia związane ze stresującą pracą. („Siedzę w pracy po 12 godzin dziennie, nie mam nawet czasu na obiad. Szef ciągle ma jakieś uwagi”). Może więc wypalenie zawodowe to zmęczenie pracą? Analiza teorii wyjaśniających mechanizmy wypalenia, pokazuje jednak inaczej.

Przyczyny

Przyczyny wypalenia zawodowego lokalizowane są zazwyczaj w trzech płaszczyznach:

indywidualnej;

interpersonalnej;

organizacyjnej.

Przyczyny syndromu wypalenia zawodowego są różnorodne i zależą od czynników osobistych, socjalnych, społecznych; jak np.: przepracowanie, presja otoczenia, perfekcjonizm, depresje, ADHD, problemy z partnerem i rodziną, bezrobocie, stres, przewlekłe stany zapalne, deficyt bioenergetyczny, sport wyczynowy czy choroby.

Wiele osób zapadających na ten syndrom obsesyjnie dąży do osiągnięcia sukcesu zawodowego, nawet kosztem zdrowia (również w czasie wolnym od pracy). U osób tych prawie w ogóle nie następuje faza wypoczynku i relaksu.

Objawy wypalenia zawodowego

Syndrom wypalenia zawodowego jest wynikiem długotrwałego procesu oddziaływania piętrzących się problemów w pracy oraz/lub niezgodności zdań z innymi współpracownikami i kierownictwem. Może pojawić się także wtedy, gdy pracownik po raz kolejny bierze udział w nieudanym projekcie lub gdy nie jest w stanie na czas realizować powierzonych mu zadań, przez co coraz częściej zostaje w biurze po godzinach. Skutkiem tego jest:

  • utrata motywacji do wykonywania pracy i przychodzenia do biura;
  • poczucie izolacji i niezrozumienia, a tym samym negatywna postawa wobec współpracowników;
  • zmienność nastrojów, ogólne przygnębienie, poczucie bezradności, obniżenie samooceny, brak wiary w możliwość zmiany trudnej sytuacji itp.;
  • przekładanie ważnych spraw i spotkań na później oraz dłuższe wykonywanie zadań.

W jej definicji wypalenie zawodowe określane jest jako „zespół wyczerpania emocjonalnego, depersonalizacji i obniżonego poczucia dokonań osobistych, który może wystąpić u osób pracujących z innymi ludźmi w pewien określony sposób”.

 

Zwalczanie syndromu wypalenia zawodowego

Wypalenia zawodowego nie należy lekceważyć, ponieważ może ono doprowadzić do kolejnych problemów w pracy, a nawet utraty zdrowia. Po rozpoznaniu pierwszych objawów warto zastanowić się nad trybem pracy i wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski. Jak zwalczyć syndrom „burnout”? Przedstawiamy kilka skutecznych metod.

  • Więcej czasu na odpoczynek i sen

Odpoczynek po pracy i sen są niezbędne do tego, aby w trakcie godzin spędzonych w biurze być w pełni skupionym. Osoby cierpiące na bezsenność spowodowaną stresem powinny zrezygnować z przeglądania poczty wieczorem i z pracy po godzinach. O wybranej porze (np.21;00) warto również wyłączyć służbowy telefon i w pełni się zrelaksować.

  • Więcej aktywności fizycznej

Ruch to jedno z lekarstw na złe samopoczucie. Ćwiczenia poprawiają krążenie, odprężają, a także pozwalają skupić myśli na wykonywanych ruchach i odciągnąć uwagę od problemów w pracy. Na wstępie może zajęcia z jogi, stretchingu lub regularne wizyty na basenie. Dla osób z lepszą kondycją lekcje tańca i treningi interwałowe.

  • Więcej spotkań/rozmów z przyjaciółmi i współpracownikami

Kontakty towarzyskie pozytywnie wpływają na samopoczucie. Utrzymywanie stałych relacji poprawia samoocenę i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Warto więc spotykać się z przyjacielem lub kilkoma bliskimi.Rozpocznij rozmowę z kolegami z biura – może zacznij od tematów dotyczących zbliżającego się weekendu czy ostatnich wakacji.

  • Odstawienie używek

Niektóre używki, takie jak alkohol czy papierosy, szkodzą zdrowiu i tylko pozornie zmniejszają stres. Osoby, które ciągle są przepracowane, powinny więc z nich zrezygnować. Nie dotyczy to kawy, która może mieć dla organizmu pozytywne działanie. Picie tego napoju warto ograniczyć do jednej lub dwóch filiżanek dzienne – głównie z rana. Kawa wypita przed południem dodaje energii i pobudza koncentrację.

  • Spożywanie zdrowego jedzenia i regularne picie wody

Aby zmienić ten nawyk, wystarczy raz na parę dni zrobić kilka porcji jedzenia – na śniadania, obiady i kolacje. Można też korzystać z okolicznych stołówek, z tym że najlepiej wybierać dania lekkostrawne i nie wywołujące uczucia senności. Osoby przepracowane powinny również regularnie pić wodę, aby zapewnić organizmowi odpowiednie nawodnienie. Woda zawiera cenne składniki mineralne, takie jak magnez, który redukuje stres, wapń działający korzystnie na przemianę materii czy potas, który kontroluje skurcze mięśni.

Najważniejsze substancje, które mogą w walce:

  • Koenzym Q10 (ubichinon i ubichinol)
  • Niacynamid (witamina B3) i ryboflawina (witamina B2)
  • Witamina B12 i stres nitrozacyjny
  • Witamina C
  • Magnez
  • Selen i cynk
  • Omega 3

 

Pamiętaj, że nie zawsze uda się zrobić wszystko, nie zawsze zrobisz projekt na czas i czasem trzeba będzie poprawić to co zostało zrobione.

Jednak to nie są powody do zamartwiania się i ciągłego rozmyślania o pracy.

Czasem trzeba umieć dać sobie luz, odejść mentalnie od pracy i zastanowić się📈

Z doświadczenia wiemy, że odpowiednia atmosfera w firmie poprawia jakość pracy i samopoczucie📊

A co myślicie o wypaleniu zawodowym i jak z nim walczycie ?

Kategorie

Zobacz także

agencja reklamowa
Trendy w projektowaniu stron internetowych na 2025
Jak poprawić User Experience swojej strony? Sprawdzone praktyki i techniki
Purple and Black Gradient Content Creator Tips Carousel Instagram Post (13)
Darmowa wycena

Skontaktuj się z nami

Agencja interaktywna useWeb

Najczęstsze pytania i odpowiedzi - Wypalenie zawodowe

Co to jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe, zwane również syndromem burnout, to stan emocjonalnego i fizycznego wyczerpania związanego z pracą, który charakteryzuje się brakiem energii, motywacji oraz negatywnym nastawieniem wobec pracy.

Jakie są przyczyny wypalenia zawodowego?

Przyczyny wypalenia zawodowego można lokalizować w trzech płaszczyznach: indywidualnej (np. perfekcjonizm, problemy osobiste), interpersonalnej (trudności związane z relacjami w pracy) oraz organizacyjnej (nadmierna presja, przewlekły stres, niewłaściwe zarządzanie).

Jakie są objawy wypalenia zawodowego?

Objawy wypalenia zawodowego obejmują m.in. utratę motywacji, poczucie izolacji, zmienność nastrojów, obniżoną samoocenę, brak wiary w możliwość zmiany sytuacji, a także dłuższe wykonywanie zadań i negatywne nastawienie wobec współpracowników.

Jak można zwalczać syndrom wypalenia zawodowego?

Zwalczanie wypalenia zawodowego wymaga skupienia na dbaniu o zdrowie i równowagę życiową. Kilka skutecznych metod to: zwiększenie czasu na odpoczynek i sen, regularna aktywność fizyczna, utrzymanie kontaktów towarzyskich, odstawienie używek, zdrowe jedzenie i nawodnienie organizmu, oraz korzystanie z substancji wspierających, takich jak witaminy i minerały.

Jak radzić sobie z presją i stresującą pracą?

Warto dbać o balans między pracą a odpoczynkiem, wyznaczać granice czasowe, unikać przeciążania się i delegować zadania, a także rozwijać zdolności radzenia sobie ze stresem, na przykład przez techniki relaksacyjne, medytację czy ćwiczenia oddechowe.