...

Zasady w projektowaniu graficznym

1. Zbadanie tematu

Najważniejsze to zastanowić się, co chcesz zaprojektować. Może wydać się to proste, ale jest naprawdę wiele zagadnień, do przemyślenia. Zadaj sobie pytania:

Co chce osiągnąć dzięki projektowi? Dla kogo będzie on stworzony? Gdzie będzie prezentowany? Jakie treści zostaną przekazane? Te zagadnienia pomogą Ci rozpocząć pracę.

W następnym etapie zajmij się szukaniem inspiracji, wiedzy w danym temacie czy sprawdzania innych projektów konkurencji, aby móc wykonać projekt graficzny jak najlepiej. Etap ten jest poszukiwaniem i analizą, która pozwala zagłębić się w projekt. Warto wcześniej przygotować brief w celu zaplanowania pracy. A oto kilka stron, gdzie można szukać inspiracji:

  • Canva,
  • Google Grafika,
  • Google,
  • Pinterest,
  • Fanpage innych grafików.

2. Wstępne projekty

Gdy już poznaliśmy temat i przeanalizowaliśmy konkurencję, możemy zacząć wstępne projektowanie. Najpierw wykonaj szkice projektów lub zapisz swoje pomysły.

Dla ułatwienie dalszych procesów graficznych, trzeba zwrócić uwagę na pięć kluczowych elementów podczas projektowania:

  • Wybór typografii – warto korzystać zarówno z płatnych, jak i darmowych fontów. Świetną bazą z dobrze zaprojektowanymi darmowymi fontami jest Google Fonts. Natomiast programy graficzne takie jak Adobe czy CorelDraw przy instalacji programu zaopatrzą nas w fonty, których możemy używać w projektach.
  • Wdrożenie motywów graficznych – projektując np. post na Facebooka czy ulotkę, dobrze jest mieć odpowiednio dobrany element graficzny. Może to być fragment logo, element graficzny firmy.
  • Poszukiwanie kolorystyki – Gama kolorystyczna w projektowaniu ma ogromne znaczenie, kolory mogą świadczyć o ładunku emocjonalnym. Kolor czerwony kojarzy się zarówno z dobrymi uczuciami, takimi jak miłość, czy negatywnymi, bo kojarzy się z śmiercią.
  • Wybór fotografii – Często zdarzają się tak, że mamy sporą ilość zdjęć, ale nadawać się będzie kilka z nich. Jeżeli zdjęcie jest słabej jakości albo jest ono źle wykonane to lepiej je zostawić.
  • Planowanie – przy projektowaniu np. przy logo oraz księgi znaku. Musimy ustalić zakres projektu, czyli elementy, które zamieścimy w księdze znaku bądź zaprojektujemy dla danej marki.


    3. Prostota jest kluczem

Obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Komunikacja wizualna, najprościej mówiąc komunikacja poprzez obraz, jest idealnym przykładem. Przykładem mogą być między innymi hieroglify.

Możemy zauważyć powrót do komunikacji za pomocą obrazu. Często w mediach społecznościowych, używamy faviconów czy gifów. Współczesne społeczeństwa mają tendencję do upraszczania komunikacji do obrazu, dobrze jest stosować zasadę – im mniej, tym lepiej. Dobrze zaprojektowany plakat, logotyp czy okładka może zwrócić uwagę poprzez ciekawy pomysł lub świetnie wykonany projekt.

Projektując, należy pamiętać, o używaniu małej ilości fontów (najlepiej jednego). Lepiej jest zrobić projekt minimalistyczny niż skomplikowany, ponieważ ten drugi rodzaj projektowania jest o wiele bardziej wymagający. Obecnie tworząc grafiki szczególnie ważna jest ich czytelność. Projekt należy zrobić tak, aby skupił uwagę użytkownika. Taki post powinien przyciągać przede wszystkim obrazem.

Prawo Hicka mówi o tym, że każdy wybór, który musi zostać wyko­nany, zwięk­sza jego czas. Oznacza to, że czym więcej użytkownik musi dokonać wyborów tym trud­niejsze jest skorzys­tanie z twojej oferty.

Im więcej wyborów musi dokonać odbiorca,

tym mniej skuteczna będzie Twoja oferta.

4. Odpowiednia kompozycja

Kompozycja jest ważnym elementem każdego projektu graficznego. Najprościej rzecz ujmując kompozycja jest to aranżacja elementów, zamieszczonych w danym dziele, w pewnym układzie dających razem harmonijną całość. Kompozycja opiera się na stosunkach poszczególnych elementów dzieła. Aby nasz projekt graficzny był jak najbardziej czytelny, oraz kompozycja była dobrze wykonana. Kompozycje możemy dzielić na kilka rodzajów:

  • otwarta i zamknięta,
  • statyczna i dynamiczna,
  • rytmiczna,
  • symetryczna i asymetryczna,
  • diagonalna, horyzontalna i wertykalna.

Obowiązują zasady wynikają z matematyki i geometrii. Stosując takie rozwiązania możemy być pewni, że nasz projekt graficzny będzie miał dobrze przemyślany układ. Umieszczając ważne informacje bądź produkty w kluczowych punktach sprawimy, że grafika stanie się czytelniejsza.

Podsumowanie

Reasumując, w artykule opisałem podstawowe zasady projektowania graficznego. Porady te przydadzą się każdemu, kto zaczyna swoją przygodę w grafice projektowej lub ma już podstawową wiedzę.

Kategorie

Zobacz także

rola analityki w marketingu internetowym
Purple and Black Gradient Content Creator Tips Carousel Instagram Post (9)
optymalizacja tresci pod katem seo
Darmowa wycena

Skontaktuj się z nami

Agencja interaktywna useWeb

Najczęstsze pytania i odpowiedzi - Projektowanie graficzne

Dlaczego zbadanie tematu jest kluczowe przed projektem?

Zrozumienie celu projektu, docelowej grupy odbiorców, miejsca prezentacji i treści to kluczowe kroki. Warto przygotować brief, a inspiracje można czerpać z Canvy, Google Grafika, Pinteresta czy prac innych grafików.

Jakie są kluczowe elementy wstępnego projektowania?

Wstępne projekty wymagają szkiców, zapisania pomysłów i skupienia na pięciu kluczowych aspektach: wyborze typografii, wdrożeniu motywów graficznych, doborze kolorystyki, wyborze odpowiednich zdjęć oraz planowaniu elementów projektu.

Dlaczego prostota jest ważna w projektowaniu?

Prosta komunikacja wizualna poprzez obraz jest skuteczna. Współczesne społeczeństwo preferuje uproszczoną komunikację obrazową, dlatego ważne jest korzystanie z małej ilości fontów, tworzenie projektów czytelnych i przyciągających uwagę.

Jakie znaczenie ma kompozycja w projekcie graficznym?

Kompozycja, czyli układ elementów w dziele, jest istotnym aspektem. Ważne jest przemyślane rozmieszczenie elementów, stosowanie zasad matematyki i geometrii, oraz wybór odpowiedniej kompozycji (otwarta, zamknięta, statyczna, dynamiczna, symetryczna, asymetryczna, rytmiczna).

Jakie rady warto zapamiętać na temat projektowania graficznego?

Zbadanie tematu, staranne projektowanie, zachowanie prostoty, odpowiednia kompozycja i skupianie się na niewielkiej liczbie wyborów to kluczowe rady dla każdego, kto zajmuje się projektowaniem graficznym.